onsemi BZX85C3V6
Part No.:
BZX85C3V6
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX85C3V6.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.6V 1.3W DO41G
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41G
1. How to order BZX85C3V6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX85C3V6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX85C3V6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX85C3V6.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX85C3V6 pin diagram, BZX85C3V6 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX85C3V6 BZX85C3V6_T50R BZX85C3V6_T50A BZX85C3V6
Part Number BZX85C3V6 BZX85C3V6_T50R BZX85C3V6_T50A BZX85C3V6
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi
Series - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB) Bulk
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V 3.6 V 3.6 V 3.6 V
Tolerance ±5% ±6% ±6% ±6%
Power - Max 1.3 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V 30 µA @ 1 V 30 µA @ 1 V 30 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature - -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C