onsemi BZX85C4V7
Part No.:
BZX85C4V7
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX85C4V7.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 1W DO41
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
13 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
DO-41
1. How to order BZX85C4V7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX85C4V7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX85C4V7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX85C4V7.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZX85C4V7 pin diagram, BZX85C4V7 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZX85C4V7 BZX85C4V7_T50R BZX85C4V7_T50A BZX85C4V7
Part Number BZX85C4V7 BZX85C4V7_T50R BZX85C4V7_T50A BZX85C4V7
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi
Series - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB) Bulk
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V 4.7 V 4.7 V 4.7 V
Tolerance ±5% ±6% ±6% ±6%
Power - Max 1.3 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 13 Ohms 13 Ohms 13 Ohms 13 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V 3 µA @ 1.5 V 3 µA @ 1.5 V 3 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature - -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C -65°C ~ 200°C