onsemi BZX85C6V2-T50A
Part No.:
BZX85C6V2-T50A
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX85C6V2-T50A.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±6.45%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order BZX85C6V2-T50A on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX85C6V2-T50A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX85C6V2-T50A?
Image BZX85C6V2 BZX85C6V2-T50A BZX85C6V2_T50R BZX85C6V2 BZX85C6V2-T50A
Part Number BZX85C6V2 BZX85C6V2-T50A BZX85C6V2_T50R BZX85C6V2 BZX85C6V2-T50A
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Cut Tape (CT)
Product Status Active Active Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 6.2 V 6.2 V 6.2 V 6.2 V
Tolerance ±5% ±6.45% ±6% ±6% ±6%
Power - Max 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 4 Ohms 4 Ohms 4 Ohms 4 Ohms 4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 3 V 1 µA @ 3 V 1 µA @ 3 V 1 µA @ 3 V 1 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA