Nexperia USA Inc. BZX8850S-C1V8-QYL
Part No.:
BZX8850S-C1V8-QYL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-882
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX8850S-C1V8-QYL.pdf
Description:
DIODE ZENER 1.8V 365MW DFN1006BD
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOD-882
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.8 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
7.5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN1006BD-2
1. How to order BZX8850S-C1V8-QYL on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX8850S-C1V8-QYL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX8850S-C1V8-QYL?
Image BZX8850S-C1V8-QYL BZX8850S-C5V1-QYL BZX8850S-C6V2-QYL BZX8850S-C2V0-QYL BZX8850S-C4V7-QYL
Package/Case SOD-882 SOD-882 SOD-882 SOD-882 SOD-882
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 1.8 V 5.1 V 6.2 V 2 V 4.7 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 365 mW 365 mW 365 mW 365 mW 365 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 60 Ohms 10 Ohms 100 Ohms 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 7.5 µA @ 1 V 5 µA @ 3 V 1 µA @ 5 V 7 µA @ 1 V 5 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TA) -55°C ~ 150°C (TA) 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TA)