TE Connectivity Passive Product C141R0JL
Part No.:
C141R0JL
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsC141R0JL.pdf
Description:
RES 1 OHM 5% 14W AXIAL
Manufacturer:
Series:
C, CGS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
14W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
±90ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.335" Dia x 2.098" L (8.50mm x 53.30mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order C141R0JL on DeepFinds Electronics?
3. Are the C141R0JL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C141R0JL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of C141R0JL.
7.How to contact us to get technical supports, such as C141R0JL pin diagram, C141R0JL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C141R0JL
Part Number C141R0JL
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series C, CGS
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 1 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 14W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±90ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.335" Dia x 2.098" L (8.50mm x 53.30mm)