TE Connectivity Passive Product C7295RFTR
Part No.:
C7295RFTR
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsC7295RFTR.pdf
Description:
RES 295 OHM 1% 7W AXIAL
Manufacturer:
Series:
C, CGS
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance:
295 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.335" Dia x 0.866" L (8.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order C7295RFTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the C7295RFTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C7295RFTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of C7295RFTR.
7.How to contact us to get technical supports, such as C7295RFTR pin diagram, C7295RFTR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C7295RFTR
Part Number C7295RFTR
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series C, CGS
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Active
Resistance 295 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.866" L (8.50mm x 22.00mm)