Wolfspeed, Inc. CAB7R5A23GM4T
Part No.:
CAB7R5A23GM4T
Manufacturer:
Wolfspeed, Inc.
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCAB7R5A23GM4T.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 2300V 150A
Manufacturer:
Wolfspeed, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss):
2300V (2.3kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10.5mOhm @ 160A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 76mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
590nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
24400pF @ 1.5kV
Power - Max:
510W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order CAB7R5A23GM4T on DeepFinds Electronics?
3. Are the CAB7R5A23GM4T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CAB7R5A23GM4T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CAB7R5A23GM4T.
Image CAB7R5A23GM4T
Part Number CAB7R5A23GM4T
Manufacturer Wolfspeed, Inc.
Series -
Package/Case Module
Packaging Box
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss) 2300V (2.3kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.5mOhm @ 160A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 76mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 590nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 24400pF @ 1.5kV
Power - Max 510W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)