Wolfspeed, Inc. CAS100H12AM1
Part No.:
CAS100H12AM1
Manufacturer:
Wolfspeed, Inc.
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 168A MODULE
Manufacturer:
Wolfspeed, Inc.
Series:
Z-FET™
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
168A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
20mOhm @ 20A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.1V @ 50mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9500pF @ 800V
Power - Max:
568W
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order CAS100H12AM1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CAS100H12AM1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CAS100H12AM1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CAS100H12AM1.
Image CAS100H12AM1
Part Number CAS100H12AM1
Manufacturer Wolfspeed, Inc.
Series Z-FET™
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 168A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 20A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.1V @ 50mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9500pF @ 800V
Power - Max 568W