Central Semiconductor Corp CBRSDSH2-100
Part No.:
CBRSDSH2-100
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCBRSDSH2-100.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 100V 2A 4-SMDIP
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
4-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 100 V
Operating Temperature:
-50°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-SMDIP
1. How to order CBRSDSH2-100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CBRSDSH2-100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CBRSDSH2-100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CBRSDSH2-100.
Image CBRSDSH2-40 TR13 CBRSDSH2-60 TR13 CBRSDSH2-100 TR13 CBRSDSH2-100 CBRSDSH2-40 BK
Part Number CBRSDSH2-40 TR13 CBRSDSH2-60 TR13 CBRSDSH2-100 TR13 CBRSDSH2-100 CBRSDSH2-40 BK
Series - - - - -
Package/Case 4-SMD, Gull Wing 4-SMD, Gull Wing 4-SMD, Gull Wing 4-SMD, Gull Wing 4-SMD, Gull Wing
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Diode Type Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max) 40 V 60 V 100 V 100 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 450 mV @ 2 A 600 mV @ 2 A 700 mV @ 2 A 700 mV @ 2 A 450 mV @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 40 V 70 µA @ 60 V 50 µA @ 100 V 50 µA @ 100 V 70 µA @ 40 V