Comchip Technology CDBHM2100L-HF
Part No.:
CDBHM2100L-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
TO-269AA, 4-BESOP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCDBHM2100L-HF.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A MBS-2
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-269AA, 4-BESOP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 100 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MBS-2
1. How to order CDBHM2100L-HF on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDBHM2100L-HF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDBHM2100L-HF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDBHM2100L-HF.
Image CDBHM2100L-G CDBHM2100L-HF
Part Number CDBHM2100L-G CDBHM2100L-HF
Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology
Series - -
Package/Case TO-269AA, 4-BESOP TO-269AA, 4-BESOP
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Diode Type Single Phase Single Phase
Technology Schottky Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 2 A 2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 2 A 850 mV @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V 1 mA @ 100 V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) -55°C ~ 125°C (TJ)