Central Semiconductor Corp CDM4-600LR TR13 PBFREE
Part No.:
CDM4-600LR TR13 PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
MOSFET N-CH 600V 4A DPAK
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
950mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
11.59 nC @ 10 V
Vgs (Max):
30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
328 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
38W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order CDM4-600LR TR13 PBFREE on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDM4-600LR TR13 PBFREE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDM4-600LR TR13 PBFREE?
Image CDM4-650 TR13 PBFREE CDM4-600LR TR13 PBFREE
Part Number CDM4-650 TR13 PBFREE CDM4-600LR TR13 PBFREE
Manufacturer Central Semiconductor Corp Central Semiconductor Corp
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Ta) 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7Ohm @ 2A, 10V 950mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11.4 nC @ 10 V 11.59 nC @ 10 V
Vgs (Max) 30V 30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 463 pF @ 25 V 328 pF @ 100 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 620mW (Ta), 77W (Tc) 38W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)