Rohm Semiconductor CDZCT2RA6.8B
Part No.:
CDZCT2RA6.8B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCDZCT2RA6.8B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 100MW VMN2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
VMN2
1. How to order CDZCT2RA6.8B on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDZCT2RA6.8B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDZCT2RA6.8B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDZCT2RA6.8B.
Image CDZCT2RA6.8B
Part Number CDZCT2RA6.8B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Tolerance ±2%
Power - Max 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 3.5 V