Rohm Semiconductor CDZFHT2RA6.2B
Part No.:
CDZFHT2RA6.2B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCDZFHT2RA6.2B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 100MW VMN2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±2.2%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
VMN2 (SOD-923)
1. How to order CDZFHT2RA6.2B on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDZFHT2RA6.2B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDZFHT2RA6.2B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDZFHT2RA6.2B.
Image CDZFHT2RA6.2B CDZFHT2RA6.8B
Part Number CDZFHT2RA6.2B CDZFHT2RA6.8B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series CDZFH CDZFH
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 6.79 V
Tolerance ±2.2% ±2.06%
Power - Max 100 mW 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 3 V 500 nA @ 3.5 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)