Rohm Semiconductor CDZT2R3.9B
Part No.:
CDZT2R3.9B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCDZT2R3.9B.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 100MW VMN2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±3%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
VMN2 (SOD-923)
1. How to order CDZT2R3.9B on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDZT2R3.9B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDZT2R3.9B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDZT2R3.9B.
7.How to contact us to get technical supports, such as CDZT2R3.9B pin diagram, CDZT2R3.9B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDZT2R3.9B CDZT2R3.6B
Part Number CDZT2R3.9B CDZT2R3.6B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series CDZ CDZ
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.9 V 3.6 V
Tolerance ±3% ±3%
Power - Max 100 mW 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V 10 µA @ 1 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C