Rohm Semiconductor CDZT2R6.2B
Part No.:
CDZT2R6.2B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCDZT2R6.2B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 100MW VMN2
Shipping
Inventory:125
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
VMN2 (SOD-923)
1. How to order CDZT2R6.2B on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDZT2R6.2B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDZT2R6.2B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDZT2R6.2B.
7.How to contact us to get technical supports, such as CDZT2R6.2B pin diagram, CDZT2R6.2B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDZT2R6.2B CDZT2R6.8B
Part Number CDZT2R6.2B CDZT2R6.8B
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 6.8 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 100 mW 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 3 V 500 nA @ 3.5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C