Rohm Semiconductor CDZT2R8.2B
Part No.:
CDZT2R8.2B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCDZT2R8.2B.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 100MW VMN2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
CDZ
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
VMN2 (SOD-923)
1. How to order CDZT2R8.2B on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDZT2R8.2B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDZT2R8.2B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDZT2R8.2B.
7.How to contact us to get technical supports, such as CDZT2R8.2B pin diagram, CDZT2R8.2B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDZT2R8.2B
Part Number CDZT2R8.2B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series CDZ
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Tolerance ±2%
Power - Max 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C