Rohm Semiconductor CDZT2RA16B
Part No.:
CDZT2RA16B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCDZT2RA16B.pdf
Description:
DIODE ZENER 16V 100MW VMN2
Series:
CDZ
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
VMN2 (SOD-923)
1. How to order CDZT2RA16B on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDZT2RA16B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDZT2RA16B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDZT2RA16B.
7.How to contact us to get technical supports, such as CDZT2RA16B pin diagram, CDZT2RA16B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDZT2RA16B
Part Number CDZT2RA16B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series CDZ
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Tolerance ±2%
Power - Max 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 12 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C