Rohm Semiconductor CDZT2RA5.1B
Part No.:
CDZT2RA5.1B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCDZT2RA5.1B.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 100MW VMN2
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
VMN2
1. How to order CDZT2RA5.1B on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDZT2RA5.1B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDZT2RA5.1B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDZT2RA5.1B.
Image CDZT2RA5.1B CDZT2RA5.6B
Part Number CDZT2RA5.1B CDZT2RA5.6B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.6 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 100 mW 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1.5 V 1 µA @ 2.5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C