Rohm Semiconductor CDZT2RA6.8B
Part No.:
CDZT2RA6.8B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCDZT2RA6.8B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 100MW VMN2
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
VMN2 (SOD-923)
1. How to order CDZT2RA6.8B on DeepFinds Electronics?
3. Are the CDZT2RA6.8B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDZT2RA6.8B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CDZT2RA6.8B.
Image CDZT2RA6.8B CDZT2RA6.2B
Part Number CDZT2RA6.8B CDZT2RA6.2B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V 6.2 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 100 mW 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 3.5 V 1 µA @ 3 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C