TE Connectivity Passive Product CFR100J100K
Part No.:
CFR100J100K
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCFR100J100K.pdf
Description:
RES 100K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer:
Series:
CFR100, Neohm
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Carbon Film
Features:
Temperature Coefficient:
0/ -700ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order CFR100J100K on DeepFinds Electronics?
3. Are the CFR100J100K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CFR100J100K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CFR100J100K.
Image CFR100J100K
Part Number CFR100J100K
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series CFR100, Neohm
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Resistance 100 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Carbon Film
Features -
Temperature Coefficient 0/ -700ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)