Carlo Gavazzi Inc. CGMS-12D-24S-10
Part No.:
CGMS-12D-24S-10
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCGMS-12D-24S-10.pdf
Description:
CONTACTOR DC COIL 1NO AUX
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
CGMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
12 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
Must Operate Voltage:
Must Release Voltage:
1. How to order CGMS-12D-24S-10 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CGMS-12D-24S-10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CGMS-12D-24S-10?
Image CGMS-9D-24S-10 CGMS-12D-24S-10 CGMS-6A-120-10 CGMS-9A-120-10 CGMS-9D-24S-01
Part Number CGMS-9D-24S-10 CGMS-12D-24S-10 CGMS-6A-120-10 CGMS-9A-120-10 CGMS-9D-24S-01
Series CGMS CGMS CGMS CGMS CGMS
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Coil Voltage 24VDC 24VDC 120VAC 120VAC 24VDC
Contact Rating (Current) 9 A 12 A 6 A 9 A 9 A
Switching Voltage 690VAC - Max 690VAC - Max 690VAC - Max 690VAC - Max 690VAC - Max