IXYS CLA100E1200HB
Part No.:
CLA100E1200HB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCLA100E1200HB.pdf
Description:
SCR 1.2KV 160A TO247
Manufacturer:
IXYS
Series:
CLA100E1200HB
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
40 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.37 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
100 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
160 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1100A, 11900A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 (IXTH)
1. How to order CLA100E1200HB on DeepFinds Electronics?
3. Are the CLA100E1200HB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CLA100E1200HB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CLA100E1200HB.
Image CLA100E1200HB
Part Number CLA100E1200HB
Manufacturer IXYS
Series CLA100E1200HB
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
Voltage - Off State 1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 40 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.37 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 100 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 160 A
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Current - Off State (Max) -
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1100A, 11900A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)