IXYS CLA110MB1200NA
Part No.:
CLA110MB1200NA
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCLA110MB1200NA.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1200V SOT-227
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Structure:
1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
50 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
110 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1100A, 1190A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
1. How to order CLA110MB1200NA on DeepFinds Electronics?
3. Are the CLA110MB1200NA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CLA110MB1200NA?
Image CLA110MB1200NA
Part Number CLA110MB1200NA
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Tube
Product Status Active
Structure 1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 50 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 110 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1100A, 1190A
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)