IXYS CLA20EF1200PZ-TUB
Part No.:
CLA20EF1200PZ-TUB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCLA20EF1200PZ-TUB.pdf
Description:
SCR 1.2KV 35A TO263
Shipping
Inventory:100
Manufacturer:
IXYS
Series:
CLA20EF1200PZ
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
20 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
35 A
Current - Hold (Ih) (Max):
25 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 130A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263HV
1. How to order CLA20EF1200PZ-TUB on DeepFinds Electronics?
3. Are the CLA20EF1200PZ-TUB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CLA20EF1200PZ-TUB?
Image CLA20EF1200PZ-TUB CLA20EF1200PZ-TRL
Part Number CLA20EF1200PZ-TUB CLA20EF1200PZ-TRL
Manufacturer IXYS IXYS
Series CLA20EF1200PZ CLA20EF1200PZ
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Off State 1.2 kV 1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 20 mA 20 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.4 V 1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 20 A 20 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 35 A 35 A
Current - Hold (Ih) (Max) 25 mA 25 mA
Current - Off State (Max) - -
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A, 130A 120A, 130A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)