IXYS CLA40E1200NPZ-TRL
Part No.:
CLA40E1200NPZ-TRL
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCLA40E1200NPZ-TRL.pdf
Description:
SCR 1.2KV 63A TO263
Manufacturer:
IXYS
Series:
CLA40E1200NPZ
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.7 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.3 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
40 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
63 A
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
520A, 560A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263HV
1. How to order CLA40E1200NPZ-TRL on DeepFinds Electronics?
3. Are the CLA40E1200NPZ-TRL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CLA40E1200NPZ-TRL?
Image CLA40E1200NPZ-TUB CLA40E1200NPZ-TRL
Part Number CLA40E1200NPZ-TUB CLA40E1200NPZ-TRL
Manufacturer IXYS IXYS
Series CLA40E1200NPZ CLA40E1200NPZ
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Off State 1.2 kV 1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.7 V 1.7 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA 35 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.3 V 1.3 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 40 A 40 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 63 A 63 A
Current - Hold (Ih) (Max) 70 mA 70 mA
Current - Off State (Max) - -
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 520A, 560A 520A, 560A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)