IXYS CLA60PD1200NA
Part No.:
CLA60PD1200NA
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCLA60PD1200NA.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1200V SOT-227
Shipping
Inventory:150
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
60 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
94 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1100A, 1190A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
1. How to order CLA60PD1200NA on DeepFinds Electronics?
3. Are the CLA60PD1200NA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CLA60PD1200NA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CLA60PD1200NA.
Image CLA60PD1200NA
Part Number CLA60PD1200NA
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Tube
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 60 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 94 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1100A, 1190A
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)