Central Semiconductor Corp CLL5250B TR PBFREE
Part No.:
CLL5250B TR PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCLL5250B TR PBFREE.pdf
Description:
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-80
1. How to order CLL5250B TR PBFREE on DeepFinds Electronics?
3. Are the CLL5250B TR PBFREE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CLL5250B TR PBFREE?
Image CLL5250B TR PBFREE
Part Number CLL5250B TR PBFREE
Manufacturer Central Semiconductor Corp
Series -
Package/Case DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 200°C