IXYS CMA30E1600PB
Part No.:
CMA30E1600PB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMA30E1600PB.pdf
Description:
SCR 1.6KV 50A TO220AB
Shipping
Inventory:732
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
28 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.7 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
30 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
50 A
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
260A, 280A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order CMA30E1600PB on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMA30E1600PB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMA30E1600PB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CMA30E1600PB.
Image CMA30E1600PB
Part Number CMA30E1600PB
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Voltage - Off State 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 28 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.7 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 30 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 50 A
Current - Hold (Ih) (Max) 60 mA
Current - Off State (Max) 10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 260A, 280A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 150°C