IXYS CMA50E1600HB
Part No.:
CMA50E1600HB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMA50E1600HB.pdf
Description:
SCR 1.6KV 79A TO247
Shipping
Inventory:214
Manufacturer:
IXYS
Series:
CMA50E1600HB
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.3 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
50 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
79 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
550A, 595A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 (IXTH)
1. How to order CMA50E1600HB on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMA50E1600HB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMA50E1600HB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CMA50E1600HB.
Image CMA50E1600HB
Part Number CMA50E1600HB
Manufacturer IXYS
Series CMA50E1600HB
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
Voltage - Off State 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.3 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 50 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 79 A
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Current - Off State (Max) -
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 550A, 595A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)