Vishay Dale CMF5511K500DHEA
Part No.:
CMF5511K500DHEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMF5511K500DHEA.pdf
Description:
RES 11.5K OHM 1/2W .5% AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
CMF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
11.5 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order CMF5511K500DHEA on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMF5511K500DHEA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5511K500DHEA?
Image CMF5511K500DHEA
Part Number CMF5511K500DHEA
Manufacturer Vishay Dale
Series CMF
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 11.5 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)