Vishay Dale CMF5511R800FHEB
Part No.:
CMF5511R800FHEB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMF5511R800FHEB.pdf
Description:
RES 11.8 OHM 1/2W 1% AXIAL
Resistance:
11.8 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Failure Rate:
1. How to order CMF5511R800FHEB on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMF5511R800FHEB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5511R800FHEB?
Image CMF5511R800FHEB
Part Number CMF5511R800FHEB
Product Status Active
Resistance 11.8 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)