Vishay Dale CMF5541R200DHEA
Part No.:
CMF5541R200DHEA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMF5541R200DHEA.pdf
Description:
RES 41.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Product Status:
Active
Resistance:
41.2 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Failure Rate:
1. How to order CMF5541R200DHEA on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMF5541R200DHEA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5541R200DHEA?
Image CMF5541R200DHEA
Part Number CMF5541R200DHEA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 41.2 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)