Vishay Dale CMF5541R200DHRE
Part No.:
CMF5541R200DHRE
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMF5541R200DHRE.pdf
Description:
RES 41.2 OHM 1/2W .5% AXIAL
Product Status:
Obsolete
Resistance:
41.2 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Failure Rate:
1. How to order CMF5541R200DHRE on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMF5541R200DHRE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5541R200DHRE?
Image CMF5541R200DHRE
Part Number CMF5541R200DHRE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Resistance 41.2 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)