Vishay Dale CMF5553K600DHRE
Part No.:
CMF5553K600DHRE
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMF5553K600DHRE.pdf
Description:
RES 53.6K OHM 1/2W .5% AXIAL
Product Status:
Obsolete
Resistance:
53.6 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Failure Rate:
1. How to order CMF5553K600DHRE on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMF5553K600DHRE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5553K600DHRE?
Image CMF5553K600DHRE
Part Number CMF5553K600DHRE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Resistance 53.6 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)