Vishay Dale CMF55590R00DHRE
Part No.:
CMF55590R00DHRE
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMF55590R00DHRE.pdf
Description:
RES 590 OHM 1/2W .5% AXIAL
Product Status:
Obsolete
Resistance:
590 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Failure Rate:
1. How to order CMF55590R00DHRE on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMF55590R00DHRE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF55590R00DHRE?
Image CMF55590R00DHRE
Part Number CMF55590R00DHRE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Resistance 590 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)