Vishay Dale CMF555K6200DHRE
Part No.:
CMF555K6200DHRE
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMF555K6200DHRE.pdf
Description:
RES 5.62K OHM 1/2W .5% AXIAL
Product Status:
Obsolete
Resistance:
5.62 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Failure Rate:
1. How to order CMF555K6200DHRE on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMF555K6200DHRE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF555K6200DHRE?
Image CMF555K6200DHRE
Part Number CMF555K6200DHRE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Resistance 5.62 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)