Vishay Dale CMF5561R900DHRE
Part No.:
CMF5561R900DHRE
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMF5561R900DHRE.pdf
Description:
RES 61.9 OHM 1/2W .5% AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
CMF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
61.9 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order CMF5561R900DHRE on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMF5561R900DHRE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5561R900DHRE?
Image CMF5561R900DHRE
Part Number CMF5561R900DHRE
Manufacturer Vishay Dale
Series CMF
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Resistance 61.9 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)