Vishay Dale CMF5566R500DHEA
Part No.:
CMF5566R500DHEA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMF5566R500DHEA.pdf
Description:
RES 66.5 OHM 1/2W .5% AXIAL
Product Status:
Active
Resistance:
66.5 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Failure Rate:
1. How to order CMF5566R500DHEA on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMF5566R500DHEA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5566R500DHEA?
Image CMF5566R500DHEA
Part Number CMF5566R500DHEA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 66.5 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)