Vishay Dale CMF5566R500DHRE
Part No.:
CMF5566R500DHRE
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMF5566R500DHRE.pdf
Description:
RES 66.5 OHM 1/2W .5% AXIAL
Product Status:
Obsolete
Resistance:
66.5 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Failure Rate:
1. How to order CMF5566R500DHRE on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMF5566R500DHRE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5566R500DHRE?
Image CMF5566R500DHRE
Part Number CMF5566R500DHRE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Resistance 66.5 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)