Central Semiconductor Corp CMLD2004S TR PBFREE
Part No.:
CMLD2004S TR PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCMLD2004S TR PBFREE.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 240V 200MA SOT563
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
SOT-563, SOT-666
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
240 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 100 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 240 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-563
1. How to order CMLD2004S TR PBFREE on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMLD2004S TR PBFREE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMLD2004S TR PBFREE?
Image CMLD2004S TR PBFREE
Part Number CMLD2004S TR PBFREE
Manufacturer Central Semiconductor Corp
Series -
Package/Case SOT-563, SOT-666
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 240 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 100 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 240 V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C