Comchip Technology CMS01P10T-HF
Part No.:
CMS01P10T-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
MOSFET P-CH 100V 1.2A SOT23-3
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
650mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
9.3 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
513 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order CMS01P10T-HF on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMS01P10T-HF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMS01P10T-HF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CMS01P10T-HF.
Image CMS01P10TA-HF CMS01P10T-HF
Part Number CMS01P10TA-HF CMS01P10T-HF
Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology
Series * -
Package/Case - TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
FET Type - P-Channel
Technology - MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) - 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C - 1.2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) - 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs - 650mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id - 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs - 9.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) - ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds - 513 pF @ 15 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) - 1W (Ta)
Operating Temperature - -55°C ~ 150°C (TJ)