Comchip Technology CMS42N10H8-HF
Part No.:
CMS42N10H8-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Description:
MOSFET N-CH 100V 6.6A DFN5X6
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
60mOhm @ 3.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
34 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1325 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.6W (Ta), 83.3W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN5x6 (PR-PAK)
1. How to order CMS42N10H8-HF on DeepFinds Electronics?
3. Are the CMS42N10H8-HF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMS42N10H8-HF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CMS42N10H8-HF.
Image CMS42N10H8-HF
Part Number CMS42N10H8-HF
Manufacturer Comchip Technology
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.6A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 3.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1325 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.6W (Ta), 83.3W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)