Renesas CR04AM-12-TB#F00
Part No.:
CR04AM-12-TB#F00
Manufacturer:
Renesas
Category:
SCRs
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCR04AM-12-TB#F00.pdf
Description:
SCR 600V 630MA TO-92
Manufacturer:
Renesas
Series:
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.2 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
400 mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
630 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
3 mA
Current - Off State (Max):
500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
10A @ 60Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-92
1. How to order CR04AM-12-TB#F00 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CR04AM-12-TB#F00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CR04AM-12-TB#F00?
Image CR04AM-12-C#F10 CR04AM-12-TB#F00 CR04AM-12-ATB#F00 CR04AM-12A-TB#B00 CR04AM-12A#B00
Part Number CR04AM-12-C#F10 CR04AM-12-TB#F00 CR04AM-12-ATB#F00 CR04AM-12A-TB#B00 CR04AM-12A#B00
Series * - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Obsolete Active
Voltage - Off State - 600 V 600 V 600 V 600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) - 800 mV 800 mV 800 mV 800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) - - - 100 µA 50 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max) - 1.2 V 1.2 V 1.2 V 1.2 V
Current - On State (It (AV)) (Max) - 400 mA 400 mA 400 mA 400 mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) - 630 mA 630 mA 630 mA 630 mA
Current - Hold (Ih) (Max) - 3 mA 3 mA 3 mA 3 mA
Current - Off State (Max) - 500 µA 500 µA 500 µA 500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) - 10A @ 60Hz 10A @ 60Hz 10A @ 60Hz 10A @ 60Hz
SCR Type - Standard Recovery Standard Recovery Sensitive Gate Standard Recovery
Operating Temperature - -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C (TJ)