CR Magnetics Inc. CR8449-2000
Part No.:
CR8449-2000
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCR8449-2000.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 75A IN-LINE
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Series:
CR8400
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frequency Range:
20Hz ~ 1kHz
Type:
Non-Invasive (Solid Core)
Current Rating (Amps):
75 A
Inductance:
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
Current Ratio:
2000:1
DC Resistance (DCR):
150Ohm
Ratings:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Size / Dimension:
1.252" L x 1.024" W (31.80mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max):
0.669" (17.00mm)
Termination Style:
Wire Leads
1. How to order CR8449-2000 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CR8449-2000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CR8449-2000?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CR8449-2000.
Image CR8449-2000-F CR8449-1000 CR8449-2000 CR8449-2500-N
Part Number CR8449-2000-F CR8449-1000 CR8449-2000 CR8449-2500-N
Manufacturer CR Magnetics Inc. CR Magnetics Inc. CR Magnetics Inc. CR Magnetics Inc.
Series CR8400 CR8400 CR8400 CR8400
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Frequency Range 20Hz ~ 200kHz 20Hz ~ 1kHz 20Hz ~ 1kHz 20Hz ~ 1kHz
Current Rating (Amps) 75 A 50 A 75 A 50 A
Inductance - - - -
ET (Volt-Time) - - - -
Current Ratio 2000:1 1000:1 2000:1 2500:1
DC Resistance (DCR) 109Ohm 35Ohm 150Ohm 187Ohm
Ratings - - - -
Size / Dimension 1.252" L x 1.024" W (31.80mm x 26.00mm) 1.252" L x 1.024" W (31.80mm x 26.00mm) 1.252" L x 1.024" W (31.80mm x 26.00mm) 1.252" L x 1.024" W (31.80mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm) 0.669" (17.00mm) 0.669" (17.00mm) 0.669" (17.00mm)