CR Magnetics Inc. CR8450-1000
Part No.:
CR8450-1000
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCR8450-1000.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 100A IN-LINE
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Series:
CR8400
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frequency Range:
20Hz ~ 1kHz
Type:
Non-Invasive (Solid Core)
Current Rating (Amps):
100 A
Inductance:
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
Current Ratio:
1000:1
DC Resistance (DCR):
21Ohm
Ratings:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Size / Dimension:
1.700" L x 1.450" W (43.18mm x 36.83mm)
Height - Seated (Max):
0.550" (13.97mm)
Termination Style:
Wire Leads
1. How to order CR8450-1000 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CR8450-1000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CR8450-1000?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CR8450-1000.
Image CR8450-1000 CR8450-2000-F CR8450-2000 CR8450-2500-N
Part Number CR8450-1000 CR8450-2000-F CR8450-2000 CR8450-2500-N
Manufacturer CR Magnetics Inc. CR Magnetics Inc. CR Magnetics Inc. CR Magnetics Inc.
Series CR8400 CR8400 CR8400 CR8400
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Frequency Range 20Hz ~ 1kHz 20Hz ~ 200kHz 20Hz ~ 1kHz 20Hz ~ 1kHz
Current Rating (Amps) 100 A 100 A 200 A 75 A
Inductance - - - -
ET (Volt-Time) - - - -
Current Ratio 1000:1 2000:1 2000:1 2500:1
DC Resistance (DCR) 21Ohm 63Ohm 73Ohm 160Ohm
Ratings - - - -
Size / Dimension 1.700" L x 1.450" W (43.18mm x 36.83mm) 1.700" L x 1.450" W (43.18mm x 36.83mm) 1.700" L x 1.450" W (43.18mm x 36.83mm) 1.700" L x 1.450" W (43.18mm x 36.83mm)
Height - Seated (Max) 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm) 0.550" (13.97mm)