CIT Relay and Switch CS11024.3F160
Part No.:
CS11024.3F160
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCS11024.3F160.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
CS1102
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
4.30mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
160gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
1. How to order CS11024.3F160 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CS11024.3F160 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS11024.3F160?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CS11024.3F160.
Image CS11024.3F260 CS11024.3F160 CS11024.3F100 CS11024.3F100J CS11024.3F160J
Part Number CS11024.3F260 CS11024.3F160 CS11024.3F100 CS11024.3F100J CS11024.3F160J
Series CS1102 CS1102 CS1102 CS1102 CS1102
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Circuit SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO
Switch Function Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC
Actuator Type Standard Standard Plunger for Cap Plunger for Cap Plunger for Cap
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical 4.30mm 4.30mm 4.30mm 4.30mm 4.30mm
Actuator Orientation Top Actuated Top Actuated Top Actuated Top Actuated Top Actuated
Termination Style Gull Wing Gull Wing Gull Wing J Lead J Lead
Outline 6.00mm x 6.00mm 6.00mm x 6.00mm 6.00mm x 6.00mm 6.00mm x 6.00mm 6.00mm x 6.00mm
Illumination Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated
Operating Force 260gf 160gf 100gf 100gf 160gf
Ingress Protection - - - - -
Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C