CIT Relay and Switch CS1102V3.15F100
Part No.:
CS1102V3.15F100
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCS1102V3.15F100.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
Inventory:746
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
CS1102V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Actuator Height off PCB, Vertical:
Actuator Length, Right Angle:
3.15mm
Actuator Orientation:
Side Actuated
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
7.10mm x 6.30mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
100gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
1. How to order CS1102V3.15F100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CS1102V3.15F100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS1102V3.15F100?
Image CS1102V3.15F260 CS1102V3.85F160 CS1102V3.85F260 CS1102V3.15F100 CS1102V3.85F100
Part Number CS1102V3.15F260 CS1102V3.85F160 CS1102V3.85F260 CS1102V3.15F100 CS1102V3.85F100
Series CS1102V CS1102 CS1102 CS1102V CS1102V
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Circuit SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO
Switch Function Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC
Actuator Type Standard Standard Plunger for Cap Standard Standard
Actuator Height off PCB, Vertical - 3.85mm 3.85mm - -
Actuator Length, Right Angle 3.15mm - - 3.15mm 3.85mm
Actuator Orientation Side Actuated Top Actuated Top Actuated Side Actuated Side Actuated
Termination Style Gull Wing PC Pin Gull Wing Gull Wing Gull Wing
Outline 7.10mm x 6.30mm 7.10mm x 6.30mm 6.00mm x 6.00mm 7.10mm x 6.30mm 7.50mm x 7.10mm
Illumination Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated
Operating Force 260gf 160gf 260gf 100gf 100gf
Ingress Protection - - - - -
Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C