CIT Relay and Switch CS1110A2.3
Part No.:
CS1110A2.3
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCS1110A2.3.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
CS1110
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
2.30mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
6.20mm x 6.20mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
160gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
1. How to order CS1110A2.3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CS1110A2.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS1110A2.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CS1110A2.3.
7.How to contact us to get technical supports, such as CS1110A2.3 pin diagram, CS1110A2.3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CS1110A2.0 CS1110A2.3 CS1110A2.5
Part Number CS1110A2.0 CS1110A2.3 CS1110A2.5
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
Series CS1110 CS1110 CS1110
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Circuit SPST-NO SPST-NO SPST-NO
Switch Function Off-Mom Off-Mom Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC
Actuator Type Standard Standard Standard
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical 2.00mm 2.30mm 2.50mm
Actuator Orientation Top Actuated Top Actuated Top Actuated
Termination Style Gull Wing Gull Wing Gull Wing
Outline 6.20mm x 6.20mm 6.20mm x 6.20mm 6.20mm x 6.20mm
Illumination Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated
Illumination Type, Color - - -
Operating Force 160gf 160gf 160gf
Ingress Protection - - -
Features - - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C