IXYS CS19-08HO1
Part No.:
CS19-08HO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCS19-08HO1.pdf
Description:
SCR 800V 29A TO220AB
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
28 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
19 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
29 A
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Off State (Max):
5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A, 180A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order CS19-08HO1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CS19-08HO1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS19-08HO1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CS19-08HO1.
7.How to contact us to get technical supports, such as CS19-08HO1 pin diagram, CS19-08HO1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CS19-12HO1S-TRL CS19-08HO1S-TUB CS19-08HO1S-TRL CS19-12HO1 CS19-08HO1
Part Number CS19-12HO1S-TRL CS19-08HO1S-TUB CS19-08HO1S-TRL CS19-12HO1 CS19-08HO1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Off State 1.2 kV 800 V 800 V 1.2 kV 800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 28 mA 28 mA 28 mA 28 mA 28 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V 1.32 V 1.6 V 1.6 V 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 19 A 20 A 13 A 13 A 19 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 29 A 31 A 29 A 29 A 29 A
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
Current - Off State (Max) 5 mA 50 µA 5 mA 5 mA 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 160A, 180A 180A, 195A 160A, 180A 160A, 180A 160A, 180A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C