IXYS CS19-12HO1S-TUB
Part No.:
CS19-12HO1S-TUB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCS19-12HO1S-TUB.pdf
Description:
SCR 1200V 31A TO263
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
28 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.32 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
20 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
31 A
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Off State (Max):
50 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
180A, 195A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)